19. srečanje FIM

Tovrstno srečanje je bilo prvič v Sloveniji

Glosa je med 16. in 18. decembrom 2024 organizirala in gostila 19. srečanje Mednarodne zveze glasbenikov (FIM), katere dejavna članica je že dolga leta.

Lepak:  fim-dec-2024.pdf

Zahvaljujemo se partnerjem in sponzorjem: 

FIM  (https://www.fim-musicians.org/) je organizacija, ki zastopa interese glasbenikov po vsem svetu. Ustanovljena je bila leta 1948 in združuje sindikate glasbenikov ter podobne organizacije iz približno 60 držav. Njeni glavni cilji so:

- zaščita in spodbujanje ekonomskih, socialnih in umetniških interesov glasbenikov

- organizacija glasbenikov v vseh državah

- spodbujanje in krepitev mednarodnega sodelovanja

- promocija zakonodajnih in drugih pobud v interesu glasbenikov

- sodelovanje z mednarodnimi organizacijami, kot so UNESCO, Mednarodna organizacija dela (ILO) in Svetovna organizacija za intelektualno lastnino (WIPO)

- FIM prav tako organizira mednarodne kongrese in konference ter sodeluje z organizacijami, ki upravljajo pravice izvajalcev.

Nekatere ključne dejavnosti FIM vključujejo:

mednarodno konferenco orkestrov (konferenca poteka vsaka tri leta, združuje simfonične in operne glasbenike, da delijo svoje izkušnje in pobude za izboljšanje delovnih pogojev, varnosti in zdravja ter razvoj občinstva)

- zagovorništvo in kampanje (FIM aktivno sodeluje pri zagovorništvu za boljše zakonodajne in politične okvire, ki bi izboljšali status umetnikov. Npr. njihov manifest o statusu umetnika poziva k izboljšanju socialne zaščite in delovnih pogojev za umetnike)

- podporo kolektivnemu upravljanju pravic (FIM sodeluje z organizacijami za kolektivno upravljanje pravic, da bi zagotovili pravično nadomestilo za glasbenike, ko se njihove izvedbe uporabljajo v različnih medijih)

- izobraževanje in usposabljanje (FIM organizira delavnice in seminarje za glasbenike, da bi izboljšali njihove veščine in znanje o pravicah ter delovnih pogojih).

Srečanje (t. i. evropske grupe) FIM se je odvijalo v ljubljanskem Hotelu Slon. Začelo se je z napitkom dobrodošlice 16. decembra, 'resni program' in glavnina pa sta potekala 17. in 18. decembra.

Vsebina:  dnevni-red-angleski.pdf

Torek, 17. 12. 2024:

09:00 – 09:15
Glasbeni uvod: Pihalni kvintet SNG Opera in balet Ljubljana

09:15 – 09:30
Uvodni nagovor:
mag. Marko Rusjan, državni sekretar na Ministrstvu RS za kulturo; Mitja Šuštar, predsednik Sindikata Glosa; John F. Smith, predsednik Mednarodne zveze glasbenikov FIM

09:30 – 11:00
Kolektivna pogajanja za samostojne glasbenike. Izzivi in dobre prakse.

11:20 – 13:00
Nacionalna poročila

14:15 – 15:15
Javna podpora sektorju nastopov v živo. Nacionalne politike financiranja (vključno s socialno pogojenostjo).

15:15 – 15:45
Nacionalna poročila (nadaljevanje)

16:05 – 17:30
Posledice brexita za mobilnost med Združenim kraljestvom in EU. Nošenje instrumentov na letalih in vlakih. Najnovejše informacije o CITES.
Z oddaljenim sodelovanjem Anite Debaere (Pearle*), Jacquesa Carbonneauxa (CSFI) in Coraline Barroux-Desvignes (CSFI)

Sreda, 18. 12. 2024:

09:30 – 11:00
Nacionalna poročila (nadaljevanje)

11:20 – 13:00
Prenos in izvrševanje Direktive 2019/790 – člen 18: pravica do ustreznega in sorazmernega plačila
S sodelovanjem Viljema Hribarja (IPF, Slovenija), Ioana Kaesa (AEPO-ARTIS), Pála Tomorija (EJI, Madžarska) in Palome Lopez (AIE, Španija)

14:15 – 15:40
Prenos in izvrševanje Direktive 2019/790 – členi od 19 do 22: preglednost, prilagoditev pogodb itd.

16:00 – 17:30

Ublažitev vpliva umetne inteligence na glasbeni sektor. Mehanizmi nadomestil za vložek/izhod.
S sodelovanjem Marion Argiolas (SPEDIDAM, Francija), Tilom Gerlachom (GVL, Nemčija), Lise Guterstam (SAMI, Švedska) in Camillo Waite (PPL, Združeno kraljestvo)

Nagovor Sindikata Glosa:  nagovor-fim.pdf

Slovensko poročilo, ki je bilo sprejeto z odobravanjem, je v imenu Sindikata Glosa pripravil znani slovenski umetnik - priznani solistični orkestrski glasbenik mag. Andrej Sraka, član glavnega odbora in podpredsednik Sindikata Glosa, član pogajalske skupine Sindikata Glosa, predsednik Sindikata Glosa SNG Opera in balet Ljubljana ter predsednik Glose SKG (Sindikalne konference glasbenikov) itn. itd., ki je bil tudi glavni koordinator/nosilec projekta in delegat srečanja. Preberete ga lahko na  national-report-slovenia.pdf

Galerija

Datoteke

Lepak

Glosin nagovor

Poročilo

NULL