Osnutku novele nasprotujemo.
Na spletnem mestu https://e-uprava.gov.si/drzava-in-druzba/e-demokracija/predlogi-predpisov/predlog-predpisa.html?id=10493 je bil dne 28. 06. 2019 objavljen predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o medijih - ZMed (EVA 2019-3340-0008; v nadaljevanju: predlog). Pri pregledu predloga imetniki pravic po Zakonu o avtorski in sorodnih pravic (ZASP), združeni v sindikate, interesna združenja in kolektivne organizacije, ugotavljamo, da predlog sprememb zakona ne rešuje temeljnih težav, ki jih že več let opažamo in na katere smo že opozarjali. Še več: predlog skuša celo legalizirati kršitve, ki so evidentne pri nekaterih izdajateljih radijskih in televizijskih programov in bodo omogočile prevzem celotnega javnega medijskega prostora (medijski monopol) s strani nekaterih posameznikov. V nadaljevanju opozarjamo na bistvene pomanjkljivosti, ki jih obstoječi zakon in predlagane spremembe ne rešujejo, temveč težave celo poglabljajo.
Možne rešitve:
2. Skrivanje realnih prihodkov izdajateljev programov preko povezanih družb
Možne rešitve:
Že sedaj izdajatelji na vse načine skušajo obiti zakonske obveznosti. Znižanje sankcij bo sankcijam odvzelo osnovni – preventivni namen sankcioniranja. Kršiteljem se namreč splača trpeti postopke in plačevati minimalne kazni, ki nikakor ne odvračajo od nezakonitosti in škodljivega ravnanja.
Opustitev nadzora v preteklosti je privedla do popolnega razkroja na področju radijskih medijev, do nekontroliranega prevzemanja postaj, frekvenc, tihega monopoliziranja, kot posledice izčrpavanja s strani večjih izdajateljev (mrež), katerim manjši niso uspeli konkurirati. Tako smo dobili medijsko enoumje in ogromne mreže, ki kršijo pravila in delujejo prek povezanih družb. Pravna oseba, ki je izdajatelj programa in nosilec dovoljenja, bi morala biti odgovorna za svoje početje in bi morala to dejavnost opravljati vestno in kot edino dejavnost. Zagotoviti je potrebno transparentnost v primeru več lastnikov, razkritje dejanskih lastniških in upravljavskih struktur ...
Zaradi zgoraj izpostavljenih dejstev nasprotujemo predlogu sprememb ZMed in pripravljavcu predlagamo, da pripravi nov predlog, ki bo upošteval navedene predloge možnih rešitev, da slovenski ustvarjalci ne bodo spet izigrani.
Podpisniki:
Zveza sindikatov vseh glasbenikov Slovenije (ZSVGS), zanjo DUŠAN ZORE
Glosa SKG – Sindikalna konferenca glasbenikov (GLOSA SKG), zanjo mag. ANDREJ SRAKA
Glosa – Sindikat kulture in narave Slovenije (SINDIKAT GLOSA), zanj MITJA ŠUŠTAR
Združenje fonogramske industrije Slovenije (ZFIS), zanj DARJO ROT
SiPA – Združenje za zaščito interesov glasbenih založnikov-gospodarsko interesno združenje (SiPA GIZ), zanj IGOR IVANIČ
ZIP – Združenje imetnikov pravic Slovenije (ZDRUŽENJE ZIP), zanj DARJO ROT
IPF – Zavod za uveljavljanje pravic izvajalcev in proizvajalcev fonogramov Slovenije, k. o. (IPF), zanj VILJEM MARJAN HRIBAR
Prošnja za sestanek
From: Viljem Marjan Hribar
Date: 14 October 2019 at 13:21:31 CEST
To: Eva Zorko, Zoran Poznič
Subject: Prošnja za termin sestanka - Zmed
Spoštovani,
v skladu z dogovorom na sestanku pri ministru za kulturo g. Zoranu Pozniču dne 30. 9. 2019, na katerem so bili prisotni še ga. Eva Zorko, Darjo Rot, Jani Novak, Saša Lušić in Viljem Marjan Hribar, vam v nadaljevanju pošiljamo ključne točke, ki jih smatramo za odločilne pri obravnavi predloga sprememb Zakona o medijih in v zvezi s katerimi vas prosimo za ureditev termina za sestanek z gospo državno sekretarko Ministrstva za kulturo dr. Tanjo Kerševan Smokvina.
Bistvene točke, ki jih želimo osvetliti:
Možne rešitve:
2. Skrivanje realnih prihodkov izdajateljev programov preko povezanih družb
Možne rešitve:
3. Uporaba slovenske glasbe – problem kvot
4. Nasprotujemo znižanju sankcij za kršitve po Zmed
Vljudno vas prosimo za določitev termina sestanka in vas lepo pozdravljamo.
GLOSA - SINDIKAT KULTURE IN NARAVE SLOVENIJE
ZDRUŽENJE FONOGRAMSKE INDUSTRIJE SLOVENIJE
IPF, k.o.
Za prikaz omogoči zunanje piškotke